Českobratrská církev evangelická vyhlašuje třetí ročník studentské soutěže na lidskoprávní téma – „Odsud až potud, aneb hranice důstojnosti“.

Studentská soutěž: „Odsud až potud, aneb hranice důstojnosti“

Českobratrská církev evangelická vyhlašuje třetí ročník studentské soutěže na lidskoprávní téma.

Úsilí o obhajobu lidských práv patří k zásadním úkolům církve ve společnosti. Evangelická církev se zasazuje o porozumění a bojuje proti veškerým projevům diskriminace. Jedním z konkrétních příkladů takové snahy je organizování Mezinárodních dnů proti rasismu v Česku, v rámci kterých se koná i tato soutěž.

Připomínáme, že lidé na mnoha místech světa či v různých sociálních skupinách zažívají útlak kvůli své víře, přesvědčení nebo světonázoru. Týká se to každého z nás, o to víc s příchodem lidí z válkou stižené Ukrajiny, s rostoucí polarizací a agresivitou ve společností, s fenoménem sociálních sítí, dezinformacemi, hate speech, prohlubováním rozdílů ve společnosti…

Nad soutěží i nad následnou stenojmennou konferencí v Senátu, kde budou 21. března 2024 vyhlášeny její výsledky, převzal záštitu předseda Senátu Parlamentu České republiky RNDr. Miloš Vystrčil.

Partneři soutěže:

logo-ilu-web-12

Senate_of_the_Czech_Republic_Logo

Týdny proti rasismu

SQ

 

 

DSC_9649

Pravidla soutěže na téma „Odsud až potud, aneb hranice důstojnosti“:

Tématem pro rok 2024 je „Odsud až potud, aneb hranice důstojnosti“.

Kam sahají hranice lidské důstojnosti? Co ještě sneseme, a co už je „přes čáru“? Můžeme se sami nějak zasadit o to, abychom po právech druhých nešlapali a naopak pomáhali posilovat vědomí, že právo na důstojné jednání má každý z nás?

Kdy jste cítili, že je s někým zacházeno nedůstojně? Kdy se vaší osobní důstojnosti dotklo jednání druhých? Jak napomoci zlepšení? Má to smysl? A je to vůbec v našich silách?


Zdá se, že téma důstojnosti je stále aktuálnější – konflikty se stupňují, společnost se polarizuje. Namísto otevřenosti nastupuje strach (z jinakosti, uprchlíků, strach o budoucnost…).

Na otázku důstojného života naráží v každodennosti statisíce z nás – nejen lidé slabí, lidé na ulicích a v nejrůznějších ústavech, ale také senioři, samoživitelky a samoživitelé, mladé rodiny, mládež. Napjaté vztahy se promítají do konfliktů (nejen) na sociálních sítích, vedou k mezigeneračním rozkolům a neporozuměním, ale i třeba k fenoménům jako je environmentální žal a otázka důstojného života pro celé stvoření.

Vyhodnocení soutěže plánujeme tradičně v březnu na půdě Senátu Parlamentu ČR během stejnojmenné konference, na které chceme společně hovořit o důstojnosti v různých sférách života (např. respekt k druhému ve vzájemné komunikaci a konfliktech, důstojnost člověka v jeho slabosti a zranitelnosti, v pomoci a asistenci druhému, ve zdravotnictví, školství, vězeňství…).

V zaslaných pracích očekáváme zejména osobní příběhy, zamyšlení, úvahy a vlastní názory na danou problematiku. Oceníme autentický autorský přístup, vlastní vklad, neotřelý pohled na věc či návrhy na zlepšení stavu.

Obecná pravidla soutěže:

  • soutěž vyhlašujeme ve dvou kategoriích:
    • kategorie (10–15 let)
    • kategorie (16–21 let)
  • každý soutěžící může odevzdat pouze jednu práci
  • došlé práce v obou kategoriích vyhodnotí odborná porota
  • minimálně tři vítězná místa v I. kategorií obdrží věcné ceny (elektronika, poukázky, knihy)
  • tři vítězná místa ve II. kategorii obdrží finanční odměnu (1. místo 5.000 Kč, 2. místo 3.000 Kč, 3. místo 2.000 Kč)
  • vítězové budou slavnostně vyhlášeni během konference na půdě Senátu Parlamentu České republiky, kam budou také osobně pozváni (proběhne 21.03.2024)
  • odevzdání soutěžních prací probíhá výhradně v elektronické formě – zašlete je spolu s přihláškou a dalšími potřebnými přílohami prostřednictvím formuláře níže na této stránce
  • výjimkou jsou jen práce větší než 10 MB – ty zasílejte přes virtuální úschovnu (např. wetransfer.com); do soutěžní přihlášky pak vkládejte už jen odkaz pro stažení (s dostatečnou rezervou před jeho expirací!, tj. alespoň týden, abychom si jej z úschovny bezpečně stáhli)
  • práce a přihlášky přijímáme do 20. února 2024 (včetně)

Upřesňující pravidla pro I. kategorii (věk 10-15 let):

Upřesňující pravidla pro II. kategorii (věk 16–21 let):

Soutěž probíhá od 15. ledna 2024 do 20. února 2024. Své práce odevzdávejte zde:

Soutěž právě probíhá. Své práce odevzdávejte zde:

ODEVZDÁNÍ PRÁCE A PŘIHLÁŠKA DO SOUTĚŽE